Jít dál a rychleji díky strategickým partnerstvím

J

Miluji vytváření partnerství, miluji to, že nemusím nést celou tíhu kreativního vyprávění.’ – Steven Spielberg

Namísto toho, abyste se snažili dělat vše sami, mohou být strategická partnerství efektivním způsobem budování podniků. Jak každý partner využívá aktiva toho druhého, může expandovat nebo hlouběji proniknout na trhy pro stávající a uvažované produkty, soutěžit na nových trzích, získat přístup k novým distribučním kanálům, těžit z pozitivní image značky nebo vyladit nové obchodní modely. Partnerství jsou zvláště cenná pro společnosti, které usilují o rychlý vstup na konkrétní trh nebo obchodní linii kvůli technologickým poruchám, novým subjektům na trhu nebo agresivním krokům konkurence.

Není divu, že mohou převzít různé odstíny šedé od společných podniků po volnější aliance a často mají specifické zaměření:

Strategická marketingová partnerství umožnit společnostem s dobrou shodou (např. cílové publikum, vnímání značky/hodnoty atd.) zlepšit image své značky a zvýšit povědomí nákladově efektivním a synergickým způsobem, a to kombinací dvou rozpočtů značky a marketingových odbytišť.

Například partnerství mezi Christian Dior Fusion Sneakers a Colette dalo Christian Dior příležitost uvést na trh svou funky, inovativní, luxusní novou řadu (fúze mezi tradičními teniskami a módní obuví Dior) v exkluzivní a prestižní distribuční síti Colette. Pro Colette to, že byla vybrána jako obchod, kde se tenisky poprvé objevily, vytvořila skvělé PR pro prodejce, který udává trendy.

Pokud by se partneři nacházeli v různých částech stejného trhu, klienti si mohou být mezi sebou doporučováni a partneři mohou expandovat za hranice své zákaznické základny, jak ilustruje pokračující spolupráce H&M s návrháři haute couture, jako jsou Karl Lagerfeld, Lanvin nebo Alexander Wang. To umožňuje H&M nabízet špičkové módní značkové položky po omezenou dobu, aby přivedlo lidi do svých obchodů a podpořilo pozici své značky jako módní módní destinace. Haute couture návrháři zvyšují povědomí o své vlastní značce a vytvářejí pouto s novou generací potenciálních zákazníků, kteří snad budou aspirovat na vlastnictví více kousků z jejich špičkové kolekce.

To se také může odehrávat na různých produktových trzích, jako je tomu v případě partnerství mezi společností Leica, která vyrábí špičkové fotoaparáty, a luxusní módní značkou Moncler. Limitovaná edice „módního“ fotoaparátu je perfektním aspiračním nákupem pro špičkové cílové publikum a odráží smysl pro estetiku majitelů fotoaparátů.

Strategická dodavatelská partnerství může zahrnovat výrobce, distributory nebo prodejce. Poskytují bezpečnost dodávek (včetně nových produktů šitých na míru konkrétním potřebám) a mohou vést ke speciálním slevám a nižším cenám, klasickým příkladem je Apple a Google spolupracující s mnoha vývojáři malých aplikací na vytvoření ekosystému mobilních služeb.

Takový vztah může někdy směřovat ke schizofrenii. Hlavním dodavatelem mikročipů pro své iPhony pro Apple je Samsung, jeho hlavní rival na trhu chytrých telefonů. Na trhu agresivně soutěží a úzce spolupracují na návrhu polovodičů, které Samsung prodává společnosti Apple.

Strategická dodavatelská partnerství mohou být také vytvořena, aby přinesla jednomu partnerovi jedinečnou konkurenční výhodu. H&M spolupracuje s logistickou firmou I:CO, která začala zákazníkům nabízet možnost přinést do jejích obchodů staré oblečení a získat slevu na nové. I:CO posílá část použitého oblečení do bazaru nebo k recyklaci.

Strategickí technologičtí partneři pomoci podnikům sdílet břemeno vysokých nákladů často spojených s novými technologiemi. Potřeba vyvinout elektrický, hybridní pohon, pohon s vodíkovými palivovými články a další formy pohonu a zároveň také výrazně investovat do svých zážehových a naftových motorů vedla výrobce automobilů, jako je Toyota, k partnerství s konkurenčním BWM v oblasti palivových článků. technika.

Technologická partnerství mohou také spojit společnosti z různých odvětví, jako je Allianz, který se spojil s Googlem, aby vytvořili „akcelerační“ centrum v Mnichově, aby podpořili začínající podniky, které chtějí využít analýzu dat ke zlepšení pojistného trhu.

Mohou také spojit společnosti působící v různých částech technologického spektra, jako je aliance Apple a IBM. Analytika velkých dat IBM a více než 100 000 obchodních konzultantů a vývojářů softwaru pomáhají společnosti Apple proniknout na globální podnikový trh s novou třídou aplikací pro připojení uživatelů k velkým datům a analýzám na zařízeních iOS.

Přes všechny tyto úspěchy je fungování partnerských vztahů často notoricky obtížné. Jsou podobné sňatkům z rozumu, kde jsou důvěra a respekt často zkoušeny základní rivalitou a občasnými spory.

Existuje mnoho pravidel pro dosažení úspěšného partnerství, ale je třeba se zaměřit na partnerství se společností s podobnou vizí a kulturou a na průběžné budování důvěry prostřednictvím otevřené a transparentní spolupráce. V každém případě se většina partnerství nevyvíjí přesně tak, jak se očekávalo, takže flexibilita je jako vždy základem.

About the author

Add comment

By user

Recent Posts

Recent Comments

Archives

Categories

Meta